WYJAZD DO LASU

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2015-2016 > PAŹDZIERNIK'15

WYJAZD DO LASU

Uczniowie klasy I i III pojechali razem ze swoimi wychowawczyniami panią Joanną Gorzkiewicz oraz panią Moniką Lisowską na zajęcia w terenie do lasu w pobliżu Glinnika. Nie przez przypadek wybrano to miejsce. Już w zeszłym roku jesienią młodsze klasy były w tym lesie i odkryły ukryty tam wśród drzew pomnik poświęcony zamordowanym w tym miejscu mieszkańcom wsi i miasta Głowna w okresie II wojny światowej w 1944 roku. Pomnik postawiony został w 35 rocznicę tego wydarzenia. Dzieci i nauczycielki postanowiły zaopiekować się tym miejscem i odwiedzać je co roku jesienią we wrześniu i wiosną w kwietniu, aby zapalić znicze i postawić kwiaty. W tym roku po przybyciu na miejsce zabrano się do uprzątnięcia postumentu i miejsca wokół niego. Pomnik przejaśniał i odzyskał swój blask. Na metalowym ogrodzeniu umieszczono napis, że najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół w Popowie Głowieńskim będą odwiedzać to miejsce i sprzątać je. Dzieci bardzo zaangażowały się w prace porządkowe i obiecały, że będą pamiętać o pomniku schowanym na na niewielkim pagórku kilkaset metrów od drogi między Popowem a Głownem. Dobrze byłoby, aby przy drodze umieszczony był znak informujący, że w pobliżu znajduje się pomnik pamięci narodowej. Przejeżdżające osoby mogłyby wówczas zatrzymać się i obejrzeć to historyczne miejsce. "Będziemy tu przyjeżdżać co roku!". Tak obiecała Małgosia Szadkowska, Zuzia Śliwkiewicz oraz Zuzia Florczyńska przedstawicielki klasy trzeciej.
Następnie odbyły się zajęcia przyrodnicze w odgadywanie nazw roślin, ustalanie kierunków bez kompasu po obserwowanym mchu na pniach drzew, mrowisku i innych zjawiskach. Niestety nie znaleziono żadnego grzyba, susza zrobiła swoje. Dzieci obserwowały również warstwową budowę lasu i widziały wiewiórki skaczące wśród wysokich drzew oraz ptaki. Był to bardzo udany wyjazd. Pierwszakom, które były po raz pierwszy na szkolnym wyjeździe bardzo się podobało. Dużo zaobserwowały i nauczyły się od swoich starszych kolegów z klasy trzeciej. "Odwiedzimy to miejsce w kwietniu". Stwierdzili uczniowie po powrocie do szkoły.

Zanotowała: Joanna Gorzkiewicz