Warsztaty graficzne

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2015-2016 > PAŹDZIERNIK'15

Warsztaty graficzne

Dnia 15 października 2015r. uczniowie klasy 3 gimnazjum wraz z opiekunami panią Anną Romańczuk oraz panią Małgorzatą Kapuścińską wybrali się na warsztaty graficzne z techniki druku wklęsłego. Odbywały się one w ramach II edycji festiwalu sztuki ,,Grafikalia 2015" realizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Po dotarciu na Peron Sztuki, czyli budynek dworca PKP przywitał nas prowadzący warsztaty artysta plastyk pan Szymon Adamczewski. Na początku obejrzeliśmy wystawę "Młoda Grafika Polska" pozyskaną dzięki nawiązaniu współpracy MOK w Głownie z Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu. Stanowiła ona inspirację do naszej pracy twórczej. Potem zaczęliśmy naszą niezwykłą przygodę. Na pierwszym etapie musieliśmy naszkicować wizję naszej grafiki. Nie było to jednak takie proste, jak by się wielu zdawało. Wiele osób rysowało przypadkowe kreski, nie widząc najmniejszego sensu swojej pracy. Kolejnym zadaniem było wyrycie na szkle akrylowym naszych szkiców. To zadanie było jeszcze trudniejsze od poprzedniego. Po dłuższej chwili po mozolnym nałożeniu farby można było wziąć się za drukowanie naszych prac. W tej technice odbitka powstaje poprzez odbicie farby nałożonej na częściach wklęsłych formy graficznej. I tak zbliżyliśmy się do kulminacyjnego punktu naszych warsztatów graficznych - każdy mógł zobaczyć efekt swojej pracy. Trzeba przyznać, że wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni ze swoich prac.

Ewelina Makowska, kl. III gimnazjum