Lekcja muzealna w Nieborowie

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2015-2016 > MAJ'16

Lekcja muzealna w Nieborowie

O tym, że lekcje nie zawsze muszą odbywać się w klasie przekonali się uczniowie klas IV - VI i I gimnazjum, którzy 25 maja 2016 roku wybrali się do Nieborowa na lekcję muzealną "Zabytki - zbytki". Pomysłodawczynią była nauczycielka języka polskiego Małgorzata Kapuścińska. Razem z nią uczniom towarzyszyły panie: Dorota Augustyniak, Aleksandra Białas i Beata Siekiera. Była to prawdziwa zabawa z historią. W ramach zajęć uczniowie najpierw zwiedzali Pałac Radziwiłłów. Dowiedzieli się, że obiekt w 1694 r. wzniósł prymas Polski kardynał Michał Stefan Radziejowski według projektu Tylmana z Gameren. W XVIII w. dobra często zmieniały właściciela. W 1774 r. Nieborów objął wojewoda wileński Michał Hieronim Radziwiłł, który wyposażył pałac w stylowe meble, tkaniny, obrazy i rzeźby oraz przedmioty rzemiosła artystycznego. Założył bogatą w zbiory bibliotekę (ponad 10 tys. woluminów dzieł polskich i obcych w tym starodruki z XV w.). Dostojnym krokiem uczestnicy lekcji obejrzeli: Sień Główną, Gabinet Żółty, Sypialnię Wojewody, Gabinet Zielony, Bibliotekę, Małą Jadalnię, Salon Czerwony, Buduar, Gabinet Biblioteczny. Druga część lekcji polegała na sprawdzeniu i utrwaleniu zdobytej wiedzy poprzez grę w kalambury, statki, rozwiązywanie krzyżówek czy odgadywanie, jaki przedmiot znajduje się na zdjęciu. Sama prowadząca pochwaliła uczniów za uważne słuchanie, skupienie i zdolność zapamiętania tak wielu informacji. Pobyt w Nieborowie zakończył spacer po pięknym pałacowym parku.

Małgorzata Kapuścińska