Wycieczka do Nieborowa

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2016-2017 > PAŹDZIERNIK'16

W dniu 7 października 2016 przedszkolaki wraz z paniami Moniką Lisowską i Joanną Kędziorą wybrały się na wycieczkę do Nieborowa, gdzie odbywają się warsztaty rękodzieła ludowego. Wyjazd był elementem projektu edukacyjnego pt. ,,Kuferek mojej babci", prowadzonego w tym roku w naszym przedszkolu, którego celem jest zgłębianie wiedzy na temat życia naszych babć i dziadków w czasach ich młodości. Warsztaty rękodzieła prowadzone przez tamtejszą twórczynię ludową okazały się bardzo pouczające. Dzieci z ciekawością słuchały opowieści o tym, jak żyło się w czasach, kiedy nie było prądu, a ludzie większość produktów niezbędnych w codziennym życiu wytwarzali własnoręcznie. Nasze przedszkolaki samodzielnie wymłóciły zboże cepami, upiekły chleb, zrobiły masło, prały przy pomocy tar, maglowały a na koniec nakarmiły kozy, które były niegdyś nieodzownym elementem każdego wiejskiego podwórka. Wizytę zakończyliśmy smacznym poczęstunkiem - zajadaliśmy się wiejskim chlebem, masłem, powidłami, ogórkami kiszonymi i smalcem. Wyjazd wszystkim bardzo się podobał, a smak przywiezionego przez nas chleba będziemy jeszcze długo wspominać.

Joanna Kędziora