Pierwszy dzień wiosny

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2017-2018 > MARZEC'18

21 marca - w pierwszy dzień wiosny - klasa III gimnazjum z paniami Beatą Siekierą i Agnieszką Wołowiec - Olesińską wybrała się na wycieczkę do Głowna. Pierwszym punktem wyjazdu było przytulisko dla zwierząt prowadzone przez Stowarzyszenie Arkadia. Gimnazjaliści przekazali zbierane przez uczniów kolejne worki wypełnione kolorowymi zakrętkami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Następnie udali się na spacer ulicami Głowna poszukując miejsc atrakcyjnych pod względem historycznym, turystycznym i rekreacyjnym. Pierwszy przystanek to ścieżka przyrodnicza zlokalizowana wzdłuż brzegu Zalewu Mrożyczka. Drugi przystanek na trasie spaceru to Plac Wolności z dębem pomnikiem przyrody, który liczy sobie niespełna 90 lat (posadzony w 10 rocznicę odzyskania niepodległości). Wędrując dalej ulicą Łowicką uwagę uczniów zwrócił pomnik w parku Armii Krajowej. Potem swoje kroki skierowali w kierunku kościoła parafialnego pw. Św. Jakuba Apostoła zbudowanego w latach trzydziestych XX wieku, w miejscu całkowicie zniszczonego w czasie pierwszej wojny. Na murach kościoła zostały umieszczone tablice pamiątkowe. Z ulicy Łowickiej skręcamy w ulicę Rynkowskiego, gdzie znajduje się cmentarz parafialny, na którym oglądamy najstarsze nagrobki z drugiej połowy XIX wieku. Na uwagę zasługują mogiły żołnierskie oraz zasłużonych dla naszego miasta na przykład profesora Cebertowicza. Kolejny przystanek to nowopowstały park linowy, szkoda, że był zamknięty. Wędrując drogą krajową nr 14 wzdłuż brzegów zalewu docieramy do galerii Głowno, pogoda nas nie rozpieszczała, troszkę zmarzliśmy, więc przed powrotem do szkoły udaliśmy się na ciepły posiłek. Szkoda, że pierwszy dzień wiosny jest tylko raz do roku.

Beata Siekiera