Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Głownie

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2016-2017 > LISTOPAD'16

W dniu 11 listopada 2016 r. w 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, została odprawiona w kościele p.w. Św. Jakuba w Głownie uroczysta msza święta, w której wzięli udział przedstawiciele władz miasta i gminy Głowno, harcerze ZHP, poseł RP Artur Dunin, radny Sejmiku Wojewódzkiego Świętosław Gołek, radni powiatowi, przedstawiciele jednostek organizacyjnych Urzędu Miejskiego, lokalnych instytucji, organizacji, związków kombatanckich, związków zawodowych, partii politycznych, klubów sportowych, zakładów pracy i wielu mieszkańców Głowna i okolic. Nie zabrakło także przedstawicieli naszej szkoły w osobach Pana Dyrektora Krzysztofa Fortuny i Pani Anny Romańczuk, a także uczniów naszej szkoły Aleksandry Szadkowskiej, Michaliny Milczarek i Kacpra Olesińskiego. Władze naszej gminy reprezentowali: wójt Marek Jóźwiak i sekretarz Jolanta Szkup.

Po mszy uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bojowników, a stamtąd przemaszerowali na Plac Wolności, gdzie pod dębem wolności, posadzonym w 10 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, również złożyli kwiaty. Burmistrz miasta Głowna Grzegorz Janeczek w krótkim przemówieniu przywołał czasy, kiedy Polska była pod zaborami, mówił też o tym, że Polacy wielokrotnie chwytali za broń przeciwko zaborcom. Mimo, iż wszystkie powstania kończyły się klęską to pokazały światu, że naród polski, choć niemający swojego miejsca na mapie wciąż istnieje, a kultura polska i patriotyzm pielęgnowane są w każdym polskim domu. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta Miejskiego Ośrodka Kultury w Głownie, przy której akompaniamencie odśpiewane zostały pieśni, towarzyszące naszym przodkom w walce o niepodległość.

Aleksandra Szadkowska kl. VI