WARSZTATY O WOLONTARIACIE

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2017-2018 > PAŹDZIERNIK'17

27 października odbyły się pierwsze w naszym Zespole Szkół warsztaty dla uczniów na temat wolontariatu pt.
"I Ty możesz zostać wolontariuszem". W zajęciach brali udział uczniowie klas IV-VII i gimnazjum. Ich celem było zapoznanie młodzieży z działalnością wolontariatu i przygotowanie z wypracowanych materiałów Poradnika Wolontariusza. Ponieważ było to zajęcie otwarte mogli w nim uczestniczyć chętni nauczyciele oraz rodzice. Przybyli m.in. zaproszeni rodzice - pani Beata Krzeszewska, nauczyciele - pani Agnieszka Wołowiec - Olesińska i pani Małgorzata Skomiał oraz pan dyrektor Krzysztof Fortuna. Formę warsztatów opracowały i zajęcia poprowadziły opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu nauczycielki: Anna Romańczuk i Joanna Gorzkiewicz, od kilku lat zajmujące się wolontariatem w ZS w Popowie Głowieńskim.
Praca na zajęciach przebiegała bardzo intensywnie. Uczniowie starali się indywidualnie lub w grupach odpowiedzieć na następujące pytania: "Co to jest wolontariat?", "Jakie cechy powinien mieć wolontariusz?", "Czy każdy może być wolontariuszem?"
Uczestnicy warsztatów obejrzeli również prezentację multimedialną, która pokazała, w jaki sposób pracują wolontariusze, jakie organizują akcje i jak je planują. Wszystkie karty pracy i materiały wykonane na zajęciach weszły w skład Poradnika Wolontariusza ZS w Popowie Głowieńskim, który będzie dostępny w szkolnej bibliotece.
"Bardzo podobały nam się warsztaty i chciałybyśmy działać w Szkolnym Kole Wolontariatu"- stwierdziły Oliwia, Marysia, Amelia i Kinga z klasy IV, najmłodsze uczestniczki szkolenia. "Myślę, że wyszliśmy pełni nowej energii i nabyliśmy przydatną wiedzę. Teraz jesteśmy gotowi po prostu tryskać nowymi pomysłami" - dodała Oliwia Woźniak z klasy VII.
Natomiast organizatorki warsztatów mają nadzieję, że zajęcia przyczynią się do lepszego poznania pracy wolontariusza i zachęcą uczniów do angażowania się w szkolne akcje wolontaryjne. Na pewno w przyszłości odbędą się kolejne warsztaty związane z pracą w wolontariacie.

Zanotowały: Joanna Gorzkiewicz i Anna Romańczuk