Lekcja historii w Boczkach Domaradzkich

AKTUALNOŚCI > WRZESIEŃ'19

Lekcja historii w Boczkach Domaradzkich

Tradycyjnie jak co roku 12 września punktualnie o godzinie 12:00 w Boczkach Domaradzkich odbyła się uroczystość upamiętniająca śmierci ppłk Tadeusza Mikke, dowódcy 15 Pułku Ułanów Poznańskich, który zginął w tej okolicy w trakcie kampanii wrześniowej 1939 roku. Na uroczystość przybyli członkowie i miłośnicy Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich z Panią Prezes Hannah K. Taylor i prezesem honorowym Tadeuszem Jeziorowskim wraz z Reprezentacyjnym Oddziałem Konnym, żołnierze 15 Batalionu Ułanów Poznańskich im. Gen. Broni Władysława Andersa z Wędrzyna z pocztem sztandarowym oraz delegacje ze szkół noszących imię 15 Pułku Ułanów Poznańskich z Poznania, Krosna koło Mosiny. W tak podniosłym wydarzeniu nie mogło zabraknąć delegacji ze szkół położonych na terenie Gminy Głowno. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Wiktoria Owczarek, Zuzanna Kaczorowska, Zuzanna Florczyńska, Patrycja Szymczak, Miłosz Szeliga, Kacper Lenart pod opieką Beaty Siekiery. W skład delegacji wchodzili również: Małgorzata Skomiał po dyrektora, Izabela Zawadzka, Agnieszka Olesińska i Jacek Markowicz oraz uczniowie klas VI-VIII. Uroczystość rozpoczęła się od przybycia Reprezentacyjnego Oddziału Konnego Ułanów Poznańskich. Zgromadzonych powitał Wójt Gminy Głowno - Pan Marek Jóźwiak, który podziękował wszystkim za tak liczną obecność. Następnie przemówił Prezes Honorowy Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich Pan Tadeusz Jeziorowski, który podkreślił, że to wyjątkowa w skali kraju uroczystość. Wyraził radość z licznej obecności dzieci ze szkół oraz młodzieży podczas uroczystości. Prezes podziękował za dotychczasową pamięć i prosił o dalsze kultywowanie corocznej tradycji tej uroczystości. Na szczególną uwagę zasługiwała ceremonia przekazania dowodzenia Reprezentacyjnym Oddziałem Kawalerii. Komendant Andrzej Walter przekazał dowództwo swojemu synowi - Mikołajowi Walterowi. Po wzruszającym momencie przekazania dowodzenia, przyszedł czas na chwilę zadumy, delegacje oraz uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze oddając hołd poległemu dowódcy. Do zobaczenia za rok.

Beata Siekiera