Filharmonia

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2015-2016 > KWIECIEŃ'16

Dnia 13 kwietnia w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie muzyczne. Gośćmi, którzy przybyli w mury naszej szkoły, byli prowadzący pan Andrzej Ceglarek wraz z muzykami panem Leszkiem Sokołowskim oraz akompaniatorem panem Maciejem Kałamarskim. Tym razem był to występ instrumentalny. Wielką niespodzianką okazał się fakt, iż inaczej niż zazwyczaj prezentowane były aż 3 instrumenty smyczkowe. Pierwszym z nich było charango. Pan Andrzej dokładnie opowiedział nam o tym instrumencie. Okazało się, że jest bardzo sławne m.in. w Ekwadorze, Wenezueli czy Boliwii, oraz że pierwsze charango stworzyli Indianie ze skorupy pancernika. Następnie pan Leszek zagrał nam piękny utwór o niesamowitym tytule ,,El condor Pasa". Po występie przyszedł czas także na rozrywkę. Swoich sił w grze na charango mogli spróbować uczniowie naszej szkoły. Najodważniejszymi okazały się przedszkolaki. Pomimo wieku szło im naprawdę świetnie. Następnie została zaprezentowana gitara akustyczna, na której jeden z muzyków wykonał cza - czę. Również i tym razem uczniowie mogli zagrać na gitarze. Został też zorganizowany konkurs, w którym uczestnicy sprawdzali swoją pamięć. Przedstawiciele klas 4-6 oraz gimnazjum - 1 chłopak i 1 dziewczyna - zmagali się z zapamiętaniem ciągłości strun, na których następnie mieli zagrać. Wygrały dziewczyny. Ostatnim przedstawionym instrumentem była mandolina. Po krótkim opisie instrumentu muzyk zagrał motyw z filmu ,,Ojciec Chrzestny”. W tym utworze mieliśmy możliwość usłyszeć piękne, nostalgiczne brzmienie mandoliny, a następnie na niej zagrać. Wszyscy świetnie się bawili, poszerzając przy tym swoją wiedzę o instrumentach.

Weronika Zatoń, klasa III gimnazjum