Grodzisko - strategiczna gra

AKTUALNOŚCI > WRZESIEŃ'19

Grodzisko - strategiczna gra :)

Dnia 30.09.2019r. w Gminnym Ośrodku Upowszechniania Kultury w Bronisławowie odbyło się spotkanie
z twórcami nieznanej dotąd nam gry planszowo-terenowej.

Gdy przyjechaliśmy ze szkoły do Bronisławowa naszą grupę uczniów z klasy V i VI oraz wychowawców p. Agnieszkę Wolowiec-Olesińską i p. I. Zawadzką u przywitał pan w śmiesznej czerwonej czapce przypominającej nakrycie głowy krasnala. Chwilę później poszliśmy do wyznaczonego miejsca. Twórca gry zaczął wypytywać nas w ciekawy sposób kim jesteśmy i po kilku minutach namysłu doszliśmy do wspólnego wniosku, że jesteśmy Słowianami. Po zadawanych pytaniach zaczęliśmy bawić się w podchody. Wskazówką od Pana Konrada było to, że mamy szukać desek z dziwnymi dla nas znaczkami. Gdy znaleźliśmy wszystkie deski, mieliśmy do rozwiązania ciężką łamigłówkę dotyczącą starego alfabetu Słowian. Do pomocy dostaliśmy tabliczki z naszym alfabetem i alfabetem Słowian. Trzeba było porównać nasze literki z ich literkami. Wspólnymi siłami rozwiązaliśmy hasło łamigłówki, które brzmiało ''Grodzisko'', a była to nazwa gry w którą graliśmy. Pogoda spłatała nam figla i zaczął padać deszcz, ale nie psuło nam to zabawy. Udaliśmy się do budynku, aby tam zacząć planszową rozgrywkę. Najpierw podzieliliśmy się na grupy. Potem Pan Konrad wytłumaczył nam zasady gry. Polegały one na strategicznym i logicznym myśleniu. Trzeba był budować kuźnie, tartaki, chaty itp. Żeby wygrać należało wybudować wszystkie potrzebne w osadzie budynki, posiadać kram. Można było też wymieniać kamienie, drewno, wodę na inne surowce.
Gra była ciekawa i bardzo nam się podobała. Nasze spotkanie w Bronisławowie to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu ''Przygotowanie i realizacje działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania''. Na zakończenie dostaliśmy paszporty i możemy zbierać stemple przez to, że pojedziemy zagrać w tą grę w różne miejsca w Polsce. Gdy odwiedzimy wszystkie siedemnaście miejsc dostaniemy nagrodę niespodziankę. :

Napisały: Kinga Woźniak i Wiktoria Nawrocka z klasy VI