Wycieczka w Karkonosze z wypadem do Czech

AKTUALNOŚCI > CZERWIEC'19

Wycieczka w Karkonosze z wypadem do Czech

W dniach 20-23 maja 2019 roku pojechaliśmy na czterodniową wycieczkę w góry Karkonosze z dwudniowym wypadem do Czech. Wzięli w niej udział uczniowie klas 4 - 8 Szkoły Podstawowej i trzeciej klasy Gimnazjum z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Popowie Głowieńskim. Towarzyszyli nam opiekunowie, czyli panie: Anna Romańczuk, Dorota Augustyniak, Agnieszka Wołowiec - Olesińska, Beata Florczyńska i pan Jacek Markowicz. Miejscem docelowym, a jednocześnie zakwaterowania był Dom Wczasowy "Willa Idylla" w Przesiece, położony w Karkonoszach. Pierwszego dnia wycieczki zwiedziliśmy dawną kopalnię uranu "Podgórze". Z przewodnikiem, który rozdał nam latarki i poinformował o zasadach bezpieczeństwa, spacerowaliśmy trasą podziemną kopalni. Pan przewodnik swoimi bardzo ciekawymi opowieściami umilił nam pobyt pod ziemią. Po powrocie do autobusu udaliśmy się do miejsca zakwaterowania. Otrzymaliśmy tam pokoje dwu, trzyosobowe w pięknych dwupokojowych apartamentach z łazienką i aneksem kuchennym. Na miejscu przygotowana była dla nas obiadokolacja. Każdy następny dzień wycieczki rozpoczynał się wspólnymi śniadaniami, a kończył obiadokolacją. W drugim dniu wycieczki zwiedziliśmy Pragę - czeską stolicę. Tam, pod kierunkiem pani przewodnik, zwiedziliśmy Hradczany - Katedrę Świętego Wita, Stary Pałac Królewski, Ogrody Wallensteina, Bazylikę Świętego Jerzego oraz przeszliśmy się Złotą Uliczką z Wieżą Daliborską. Spacerowaliśmy też po moście Karola i Starówce, gdzie zobaczyliśmy Zegar Orloj z jego ruchomymi figurkami. Podczas pobytu w Pradze mieliśmy też czas na zakup pamiątek. Kupiliśmy magnesy, widokówki, słodycze, które ściśle związane są z czeską stolicą np. " czekolada studencka". Trzeciego dnia wycieczki, pieszo pod górę udaliśmy się do wodospadu Kamieńczyka. Jest to najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Ma on status Pomnika Przyrody. Obecnie jest to obszar ochrony ścisłej i wchodzi w skład Karkonoskiego Parku Narodowego. Przepiękny widok spadającej wody na długo pozostanie w naszej pamięci. To ogromna siła natury, w której nie ma ingerencji człowieka. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie huty szkła kryształowego "Julia" w Piechowicach. Obejrzeliśmy tam cykl produkcyjny wyrobów kryształowych, bezpośrednio na hali produkcyjnej. Były to przepiękne wyroby tworzone przez hutników - artystów. Mieliśmy oczywiście możliwość zakupu ich szklanych wyrobów: aniołków, zwierząt, wazonów i biżuterii. W tym dniu zwiedziliśmy również świątynię Wang w Karpaczu. Jest to unikalny zabytek skandynawskiej architektury sakralnej z XII wieku. Kościół w częściach dotarł w Karkonosze w 1842 roku, a 28 lipca 1944r. nastąpiło jego poświęcenie. Czwartego dnia udaliśmy się do Harrachova, gdzie obejrzeliśmy mamucią skocznię narciarską. Do domu wróciliśmy w godzinach wieczornych, nikt nie czuł zmęczenia, tylko smutek, że wspaniały wyjazd dobiegł już końca. Największe wrażenie zrobiła na mnie Praga. Przepiękne zabytki, doskonale zachowane, stare, wąskie uliczki, piękne ogrody i oczywiście atmosfera tego urokliwego miasta. Wycieczka nauczyła nas, że warto poznawać nasz kraj, piękne zabytki, przyrodę. Należy również zwiedzać inne kraje, poznawać inne miejsca, inne kultury, poszerzać swoje horyzonty. To była niesamowita przygoda, zobaczyliśmy dużo ciekawych miejsc, otrzymaliśmy wiele informacji, zintegrowaliśmy się z kolegami, nauczyliśmy się samodzielności, poradziliśmy sobie z rozstaniem z rodziną. Dziękujemy naszym opiekunom za tak wspaniałą wycieczkę.

Kacper Lenart, kl. VI

WsteczPlayDalej