IV Sztafeta dziękczynna

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2016-2017 > MAJ'17

IV Sztafeta dziękczynna za dar kanonizacji Jana Pawła II

Dnia 12 maja 2017r. społeczność Zespołu Szkół w Popowie Głowieńskim uczestniczyła w IV Sztafecie dziękczynnej za dar kanonizacji Jana Pawła II. Jej organizacją zajęły się tak jak w poprzednich latach druhny Anna Romańczuk i Jolanta Szeliga. Wzięli w niej udział uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, harcerze Hufca im. Kornela Makuszyńskiego w Głownie oraz mieszkańcy gminy Głowno. Sztafetę rozpoczął bieg gwieździsty, którego trasa wiodła od Zespołu Szkół w Popowie Głowieńskim do kościoła w Mąkolicach. Uczniowie naszej szkoły zostali podzieleni na trzy grupy, z których każda - wyznaczoną trasą - dotarła na miejsce. Chętne osoby z flagami Polski oraz papieską biegły przez pewien odcinek, po czym następowała zmiana. I takim sposobem dotarliśmy do parafii p.w. św. Wojciecha w Mąkolicach na mszę świętą za dar kanonizacji Jana Pawła II sprawowaną przez ks. Proboszcza Krzysztofa Przybysza. We mszy świętej wzięli też udział: wójt Gminy Głowno pan Marek Jóźwiak, sekretarz Gminy Głowno pani Jolanta Szkup, dyrektor Zespołu Szkół w Popowie Głowieńskim pan Krzysztof Fortuna, druhna Iwona Waśkiewicz. Czynny udział w eucharystii wzięli też uczniowie czytając czytanie (Oliwia Woźniak), śpiewając psalm (Mateusz Warzywoda) oraz służąc do mszy. Po modlitwie ze 123 metrową flagą Polski poszliśmy na cmentarz wojskowy, który znajduje się kilka metrów od kościoła. Cmentarz został opasany flagą, a następnie uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny, podczas którego recytowali wiersze i śpiewali harcerskie piosenki. Po montażu słowno-muzycznym przedstawiciele różnych środowisk zapalili znicze na mogiłach żołnierzy. Na koniec głos zabrali: Wójt Gminy Głowno Pan Marek Jóźwiak, reprezentująca hufiec im. K. Makuszyńskiego w Głownie druhna Iwona Waśkiewicz oraz Pan Dyrektor Krzysztof Fortuna. Z ich ust padło wiele ciepłych i wzruszających słów na temat patriotyzmu, wielkich przeżyć i podziwu dla dzieci i młodzieży. Po uroczystościach uczniowie udali się do szkoły. Był to dzień pełen wrażeń religijnych i patriotycznych, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dorota Zgierska kl. III gimnazjum