Teatr Internetowy

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2017-2018 > LUTY'18

Teatr Internetowy

Dnia 23 lutego 2018 roku uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Popowie Głowieńskim w ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół obejrzeli spektakl na motywach powieści Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy" Teatru Banialuka z Bielska-Białej w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Przedstawienie wymagało od widzów dużego skupienia, a niekiedy nawet pomocy w odbiorze ze strony nauczycielki języka polskiego, gdyż w spektaklu padało niewiele słów. Widowisko podejmowało ważne i uniwersalne tematy: odpowiedzialności za siebie i innych, władzy, wojny, ale także relacji międzyludzkich, przyjaźni i potrzeby bliskości. Podstawą scenografii były klocki. Podobno ulubioną zabawą młodego Henryka Goldszmita (później znanego jako Janusz Korczak) było właśnie układanie klocków, stąd podstawą scenografii były klocki. Animowane przez aktorów różnej wielkości bryły przybierały rozmaite funkcje i w płynny sposób ilustrowały kolejne wydarzenia. Obrazy dawały wiele możliwości interpretacji zależnych jedynie od uważności i wrażliwości odbiorców. Na pewno był to spektakl inny niż wszystkie, ale wywarł na uczniach duże wrażenie i stał się pretekstem do dyskusji na temat współczesnych form wyrazu artystycznego.

Małgorzata Skomiał