Filharmonia

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2015-2016 > STYCZEŃ'16

Filharmonia

Dnia 14 stycznia, po raz pierwszy w nowym roku, w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie muzyczne. Gośćmi, którzy przybyli do naszej szkoły, byli prowadzący pan Andrzej Ceglarek wraz z tancerką panią Agnieszką Dzikowską. Tym razem tematem przewodnim były tańce orientalne. Wszyscy uczniowie byli bardzo zaciekawieni tym, co kryje się pod tą nazwą. Na początku prowadzący objaśnił nam parę kwestii związanych z tym rodzajem tańca, a potem zaprosił wszystkich do uważnego obejrzenia spektaklu. Na parkiet wyszła pani Agnieszka i zatańczyła taniec pochodzący z Aleksandrii, który nosił nazwę Malaya Leff. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem. Po występie było również przygotowane zadanie dla najmłodszych. Na scenę wyszły dziewczynki z klas I - III, które otrzymały od pani Agnieszki chusty potrzebne do tańczenia. Tancerka pokazała im ruchy, po czym dziewczyny musiały je powtarzać. Potem przyszła kolej na akompaniament muzyczny. Uczennice w znacznie szybszym tempie równie dobrze dawały sobie radę z tańcem. Następnie pani przedstawiła nam taniec egipski. Odtwórczyni w bardzo interesujący sposób zobrazowała nam ten rodzaj tańca. Drugie zadanie dla uczestników spotkania polegało na tym, że wszyscy chętni wychodzili na środek i tańczyli razem z panią Agnieszką taniec egipski. Wszyscy- tańczący -jak i ci siedzący bardzo dobrze się bawili. Kolejny taniec zaprezentowany przez naszego gościa był z użyciem rekwizytów-kijów. Taniec ten również wywarł na widzach ogromne wrażenie. Ostatnie zadanie wymagało świetnego słuchu i szybkiej reakcji na zmianę tempa. Polegało na tym, że do piosenki musieliśmy klaskać. Rytm nie był trudny, ale w połączeniu z różnym metrum wymagał skupienia. Niewielu osobom udawało się nadążać i wystukiwać rytm w poprawnym metrum. W ten sposób zakończyliśmy kolejne spotkanie ze wspaniałymi artystami, poszerzając w ten sposób swoją wiedzę na temat tańców.

Ewelina Makowska, klasa III gimnazjum