Wycieczka do Zakopanego

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2015-2016 > CZERWIEC'16

Wycieczka do Zakopanego

W dniach 1-3 czerwca br. uczniowie z Zespołu Szkół w Popowie Głowieńskim wraz z paniami: B
eatą Siekierą, Izabelą Zawadzką, Beatą Florczyńską, Moniką Lisowską oraz panem Pawłem Karlikowskim wybrali się na krótki odpoczynek w nasze polskie góry. Celem pierwszego dnia okazało się zwiedzanie jednej z najbardziej znanych kopalni soli w Bochni. Została ona 23 czerwca 2013r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO. Kopalnia ma bardzo bogatą historię działalności, która sięga 1248 roku, kiedy to odkryto pokłady soli kamiennej. Bocheńska kopalnia, jako jedyna kopalnia w Polsce, posiada podziemną przeprawę łodziami. My natomiast mieliśmy przyjemność przejechać się podziemną kolejką. Podczas zwiedzania szczególną uwagę przykuła Ekspozycja Multimedialna, dzięki której mogliśmy poznać historię wydobycia soli, trud górniczej pracy a także historię Polski. Dla chętnych uczestników była możliwość zjazdu najdłuższą liczącą 140 metrów zjeżdżalnią, łączącą 2 poziomy kopalni. Jak wiadomo z legend to św. Kinga sprowadziła do naszego kraju sól (w tamtych zamierzchłych czasach była na wagę złota), dlatego też nie mogło zabraknąć w kopalni miejsca jej poświęconego. Górnicy postarali się o specjalną komnatę, w której wykonano kaplicę św. Kingi. Gdy już opuściliśmy mury kopalni, ruszyliśmy w dalszą podróż do Zakopanego. Do ośrodka "Willa Swoboda 2" dotarliśmy ok. godziny 20, więc po obiadokolacji nie mieliśmy już czasu na zwiedzanie i udaliśmy się do swoich pokoi, by zbierać siły na następny, pełen wrażeń dzień. Drugiego dnia, po śniadaniu w ośrodku, wyruszyliśmy na zwiedzanie naszych polskich gór. Głównym celem stał się Kasprowy Wierch, którego wysokość wynosi 1987 m. Na szczyt dotarliśmy kolejką linową z Kuźnic. Było to dla nas wspaniałe przeżycie, ponieważ niektórzy z uczniów jeszcze nigdy nie byli tak wysoko nad ziemią, a widoki z kolejki były przepiękne i na długo zostaną w pamięci. Gdy już przybyliśmy na Kasprowy Wierch, zobaczyliśmy najwyżej położony budynek w Polsce, czyli Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB. Widok z Kasprowego Wierchu był niespotykany, niestety przez pogodę nie udało nam się wszystkiego dookoła zobaczyć, ponieważ teren gór pokryła mgła, ale dzięki temu zrobiło się jeszcze ciekawiej no i troszeczkę niebezpiecznie. Szczęśliwie wróciliśmy do Kuźnic i udaliśmy się na posiłek, aby nabrać sił na dalsze zwiedzanie. Atrakcją drugiego dnia była "Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza", czyli skocznia narciarska w Zakopanem nazwana imieniem narciarza Stanisława Marusarza. Położona jest na stoku górskim i osłonięta lasami. Jest to największa skocznia narciarska w Polsce. Jej punkt konstrukcyjny jest usytuowany na 120 metrze. Koło skoczni były rozstawione stoiska z pamiątkami, więc mieliśmy trochę czasu na zakup pamiątek z gór. Pełni wrażeń i przeżyć wróciliśmy do ośrodka na obiadokolację, ale nie wiedzieliśmy, że czeka na nas coś jeszcze. Niespodzianką okazało się kino. Udaliśmy się na film pt. "Alicja po drugiej stronie lustra". Atrakcja bardzo się wszystkim spodobała zarówno młodszym jak i starszym. Zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy do naszego ośrodka. Trzeci dzień, a zarazem ostatni rozpoczęliśmy śniadaniem. Potem udaliśmy się pod Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Zostało ono wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981. Jego głównym elementem jest kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej wzniesiony w latach 1987-1992. Świątynia została konsekrowana przez Jana Pawła II 7 czerwca 1997 w czasie VI pielgrzymki do Polski. W tzw. Parku Fatimskim na terenie sanktuarium umieszczony został ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił mszę św. w Zakopanem pod Krokwią 6 czerwca 1997. Obok niego odsłonięty w 2004 pomnik autorstwa Czesława Dźwigaja ukazujący Jana Pawła II w towarzystwie osobistego sekretarza, następnie metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza (jest to jeden z dwóch pomników papieża na terenie sanktuarium). W 2005 została poświęcona kaplica upamiętniająca śmierć Jana Pawła II. Obecnie sanktuarium jest miejscem nieustannej modlitwy w intencji papieża Franciszka. Kolejnym celem trzeciego dnia stało się zwiedzanie Gubałówki. Jest to wzniesienie, którego wysokość waha się od 1120 m na wschodnim końcu do 1129 m na zachodnim. Po wschodniej stronie Gubałówki znajduje się najwyżej położona miejscowość w Polsce - Ząb. Na Gubałówkę dotarliśmy z Zakopanego dzięki kolei linowo - terenowej wybudowanej w 1938 roku a zmodernizowanej w 2001. Widok z Gubałówki był imponujący. Spędziliśmy czas na robieniu zdjęć, kupnie pamiątek i zapoznaniu się z terenem. Następnym punktem ostatniego dnia okazała się wizyta na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Jest to pierwszy zakopiański cmentarz przy ul. Kościeliskiej, powstały w połowie XIX wieku, na którym od lat dwudziestych XX wieku chowano - oprócz tych, którzy posiadali tu rodzinne grobowce - już tylko ludzi wybitnych i zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala, m.in. Kornela Makuszyńskiego, Stanisława Marusarza i Helenę Marusarzównę. Zanim wyruszyliśmy w drogę powrotną wróciliśmy po raz ostatni do naszego ośrodka na obiad. Gdy już wszyscy spakowali swoje bagaże, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zdrowi i szczęśliwi wróciliśmy do domów około godziny 22.

Podsumowując całe trzy dni jestem zadowolona, że pojechałam na tę wycieczkę, która była wspaniale przygotowana, program dnia dopasowany do każdego uczestnika a na szczególną uwagę zasługuje ośrodek, w którym nocowaliśmy (wspaniałe warunki z super widokami). Była to moja ostatnia wycieczka w tej szkole i cieszę się, że akurat do Zakopanego, ponieważ jeszcze nigdy tam nie byłam i poznałam, jakie to wspaniałe miejsce, które warto często odwiedzać.

Martyna Doardo, klasa III gimnazjum

Pełny ekranWsteczPlayDalej