Warsztaty decoupage

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2015-2016 > LISTOPAD'15

Warsztaty decoupage

W sobotę 15 listopada zorganizowane zostały w naszej szkole warsztaty z decoupage. Prowadziła je nauczycielka plastyki w Zespole Szkół w Popowie Głowieńskim pani Agnieszka Wołowiec-Olesińska. Warsztaty odbyły się w godzinach 9:00-11:00. Mimo wolnego od zajęć dydaktycznych dnia uczniowie postanowili przyjść, by poznać nową sztukę zdobniczą. Decoupage to technika polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Inna nazwa to technika serwetkowa. Uczniowie mieli za zadanie przynieść na warsztaty przedmiot, który chcieliby przywrócić do dawnej świetności. Mogło to być dosłownie wszystko - od przedmiotów wykonanych z drewna do plastiku. I tak też było – młodzi twórcy przyszli wyposażeni m.in. w deski, słoiki, doniczki, szkatułki, butelki, wazony. Pierwszym elementem twórczości było nałożenie na przedmiot farby akrylowej, która miała za zadanie zwiększyć przyczepność podłoża. Następnie, oczywiście po wyschnięciu farby, musieli pomalować miejsca, na których nie chcieli wzorów (po to, by tam nie powstał efekt postarzenia). I znowu trzeba było zaczekać aż wszystko wyschnie. Później należało prace postarzyć, w taki sposób, by wyglądało to dość ciekawie i oryginalnie. Wszystko oczywiście musiało wyschnąć. Ostatnim już zadaniem było przyklejenie serwetek w miejsca, gdzie nie rozprowadzono poprzedniej mazi, czyli na suchą powierzchnię. Tutaj również, by powstał odpowiedni efekt, trzeba było wysuszyć dzieło. Wszyscy byli bardzo zadowoleni ze swoich prac i chętnie wzięliby udział w kolejnych lekcjach z techniki dekoracji.

Ewelina Makowska, kl. III gimnazjum