DEN

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2015-2016 > PAŹDZIERNIK'15

DEN

Komisja Edukacji Narodowej powołana została 14 października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Była zarazem pierwszą w Polsce jak i w całej Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej. Dziś święto to nazywane jest powszechnie Dniem Nauczyciela. W Zespole Szkół w Popowie Głowieńskim Dzień Edukacji Narodowej został połączony ze ślubowaniem pierwszaków. Wszystkie uroczystości odbyły się dnia 14 października 2015 roku. Ich organizacją zajęli się następujący nauczyciele: pani Joanna Gorzkiewicz (wychowawczyni klasy I szkoły podstawowej), pani Beata Siekiera (wychowawczyni klasy I gimnazjum) oraz pan Paweł Karlikowski (oprawa muzyczna). Na początku wysłuchaliśmy przemówienia Pana Dyrektora Krzysztofa Fortuny, który również powitał zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się: sekretarz gminy Głowno Pani Jolanta Szkup oraz radni: pani Marzena Doardo i pan Marek Zgierski, który jest również sekretarzem Prezydium Rady Rodziców. Potem głos zabrali uczniowie klasy I szkoły podstawowej, którzy zaprezentowali krótki spektakl słowno - muzyczny. Po prezentacji naszych młodszych kolegów, pałeczkę przejęli uczniowie klasy I gimnazjum, którzy również dodali kilka słów od siebie. Po występach nadszedł czas na ważny moment dla młodszych i starszych pierwszaków. Była to chwila ślubowania i pasowania na ucznia szkoły podstawowej i gimnazjum. Pan Dyrektor Krzysztof Fortuna dokonał tego ważnego aktu kładąc ołówek na prawym ramieniu każdego ucznia. Po pasowaniu nadszedł czas na podpisanie aktu ślubowania klas pierwszych, ponieważ nasi mali koledzy nie znają jeszcze wszystkich liter tradycyjnie uczynili to odciśnięciem palca obok swojego nazwiska. Następnie uczniowie starszych klas wręczyli drobne upominki młodszym kolegom i dali kilka cennych rad jak sobie radzić w szkolnym życiu. Podczas akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej pan Krzysztof Fortuna wręczył Nagrody Dyrektora za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno - wychowawczej. W gronie nauczycieli otrzymały je panie: Małgorzata Kapuścińska i Beata Florczyńska. Wyróżnieniami obdarzone zostały panie: Beata Siekiera i Izabela Zawadzka. Z kolei wśród pracowników administracji i obsługi nagrodę otrzymał pan Piotr Szymański, a wyróżnienie pani Jadwiga Miśkiewicz. W tym szczególnym dniu padło wiele ciepłych słów pod adresem nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. Ich wyrazicielami była pani sekretarz Jolanta Szkup i w imieniu Rady Rodziców pani Beata Krzeszewska. Na tym nie koniec niespodzianek. Jedna z nich to program kabaretowy w wykonaniu uczennic klasy III gimnazjum: Martyny Dorado, Weroniki Zatoń, Marty Szymczak, Weroniki Krysztofczyk i Eweliny Makowskiej. Jego treść stanowiły rozważania nauczycielek na temat pracy w szkole. Rozbawiły one wszystkich do łez. Potem na scenie została zorganizowana Szkolna Gala Oskarów. Polegało to na tym, że każdy z nauczycieli i pracowników szkoły otrzymał nagrodę w postaci pięknego polskiego jabłka. Kategorie były bardzo różne m.in.: znawcy tabliczki mnożenia, moliki książkowe, niebiański spokój, pędzlem po płótnie, robaczek i chrząszcz, biełyje rozy, szczoteczki - zmioteczki oraz specjalna kategoria dla Pana Dyrektora - otrzymał on nagrodę w kategorii zaradny Ojciec Dyrektor. Można by wymieniać wiele, ale jak wiadomo w naszej szkole są sami najlepsi nauczyciele. Po części artystycznej uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas. Z kolei rodzice pierwszoklasistów uczcili ten dzień przygotowując poczęstunek. Na koniec w imieniu uczniów pragnę przekazać życzenia dla wszystkich nauczycieli.
Wszyscy nasi kochani nauczyciele, dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele.
Za naukę, za trud, jaki jest wkładany, przeogromny bukiet życzeń składamy.
Życzenia szczere, prawdziwe z uczniowskich serc płynące,
jak świeże kwiaty pachnące, na polskiej łące kwitnące.

Dorota Zgierska kl. II gimnazjum