WIZYTA W MUZEUM NA KÓŁKACH

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2016-2017 > LISTOPAD'16

WIZYTA W MUZEUM NA KÓŁKACH

Pod koniec października zawitało do Głowna Muzeum Na Kółkach, mobilna wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które ulokowało się na Placu Wolności. Uczniowie klasy II i III gimnazjum razem z nauczycielkami panią Beatą Siekierą i Joanną Gorzkiewicz nie mogli nie uczestniczyć w obejrzeniu tej ciekawej ekspozycji, która w telegraficznym skrócie ukazywała tysiącletnią historię polskich Żydów. W kwietniu 2016 roku muzeum POLIN otrzymało prestiżową nagrodę najlepszego muzeum europejskiego. Głowno jest jednym z 18 miejscowości w 6 województwach, jakie odwiedziło w tym roku Muzeum na kółkach. Centralnym punktem tej ekspozycji okazała się interaktywna mapa, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Uczniowie poprzez trójwymiarową makietę sztetla ( jest to małe skupisko miejskie zachowujące tradycyjną obyczajowość żydowską ) poznali najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka, jakim było właśnie Głowno. Nasi przewodnicy i jednocześnie gospodarze wystawy w niezwykle interesujący sposób opowiadali również o jidysz, hebrajskim, polskim - trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się Żydzi. Młodzież uczestniczyła także w autorskim spotkaniu pt. "Blaski i cienie głowieńskiego Sztetla" prowadzonym przez pana Tomasza Romanowicza, a także w koncercie piosenek żydowskich "Śpiewam życie" w wykonaniu Emilii Kudry.
To dobrze, że najstarsze klasy naszego gimnazjum mogły uczestniczyć w tym niecodziennym wydarzeniu, które związane było z historią naszej lokalnej społeczności. Miejmy nadzieję, że przesłanie wystawy o wzajemnym zrozumieniu i szacunku dotyczyć będzie nie tylko Polaków i Żydów, ale również innych społeczeństw.

Zanotowała: Joanna Gorzkiewicz