Pokaz historyczny - "Wrzesień 39"

AKTUALNOŚCI > LISTOPAD'19

Pokaz historyczny - "Wrzesień 39"

Dnia 6 listopada 2019 r. naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna "Rekonstrukto", która zaprezentowała pokaz historyczny pod tytułem "Wrzesień 39", czyli rzecz o tym, jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita. Podczas pokazu omówiono sytuację międzynarodową Polski przed wybuchem II wojny światowej oraz w trakcie jej trwania. Artyści pokazali polskie mundury wojskowe, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się repliki broni: karabiny, pistolety, granaty i bagnety. Przedstawiciele uczniów brali udział w prezentacji techniki wojskowej, musztrze, demonstrowali ekwipunek i wyposażenie żołnierzy z kampanii wrześniowej poprzez przymierzanie hełmów, masek przeciwgazowych, plecaków oraz elementów umundurowania żołnierzy. Największą atrakcją dla uczniów była możliwość obejrzenia z bliska zgromadzonej broni. Na zakończenie pokazu wybrani uczniowie ćwiczyli musztrę, sprawdzając, kto z nich nadaje się do wojska.
-"Bardzo dobrze nam poszło i chyba przyjęliby nas do armii polskiej" - powiedzieli chłopcy z klasy VII Kacper, Kamil i Norbert. - "Była to dla nas bardzo ciekawa lekcja historii".

Beata Siekiera