Mikołajki na wyjeździe

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2015-2016 > GRUDZIEŃ'15

Mikołajki na wyjeździe

Dnia 10 grudnia 2015 roku wychowawczynie klas IV - VI (panie: Małgorzata Kapuścińska i Aleksandra Białas) i I gimnazjum (pani Beata Siekiera) zorganizowały wycieczkę do Galerii Instrumentów Folkowych w Grodzisku Mazowieckim i Fabryki krówek w Milanówku. Najpierw pojechaliśmy do galerii. Tam powitał nas gospodarz miejsca - pan Paweł Stróżewski. Zobaczyliśmy bardzo dużo nieznanych nam instrumentów - było ich na niewielkiej powierzchni ponad 1000! Wysłuchaliśmy gry na cymbałach, katarynce, basach, lirze korbowej, bałałajce i wielu innych. Na koniec spotkania prowadzący zaproponował zabawę w zespoły. Pierwszy z nich grał na skrzypcach diabelskich i bębnach wspólnie z panią Małgorzatą Kapuścińską, a drugi z panią Joanną Kędziorą. Wszyscy bawili się doskonale. Następnym punktem naszej wycieczki była Fabryka krówek w Milanówku. Najpierw założyliśmy ubrania ochronne. Potem nasza pani przewodnik opowiedziała nam historię zakładu, a następnie poszliśmy go zwiedzać. W pierwszym pomieszczeniu zobaczyliśmy duży kocioł, w którym przygotowywana była masa krówkowa. Dowiedzieliśmy się, że składa się ona z pięciu składników: mleka, cukru, masła, syropu glukozowego oraz wanilii. Po osiągnięciu temperatury około 115 stopni Celsjusza masa jest wylewana z kotła i w następnym pomieszczeniu umieszczana na stołach. Po około dwóch godzinach poddawana jest dalszej obróbce, czyli wałkowaniu i krojeniu do odpowiedniej wielkości. Później zaczyna się praca ręczna polegająca na pakowaniu cukierków w kolorowe papierki. My również projektowaliśmy swoje własne papierki i uczyliśmy się zawijać krówki. Na zakończenie przewodniczka zaproponowała konkurs rysunkowy - mieliśmy narysować etykietę nawiązującą do świąt Bożego Narodzenia. W roli głównej wystąpiła oczywiście krowa. W nagrodę wszyscy otrzymali torebki krówek w świątecznych papierkach. Po zwiedzeniu fabryki udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły. Podróż minęła nam w miłej atmosferze. Wycieczka zorganizowana na mikołajki była bardzo udana.

Martyna Błażejewska, Zuzanna Kaczorowska, Nikola Kędziora, Magdalena Marciniak - uczennice kl. IV