WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA

AKTUALNOŚCI > LUTY'19

WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA

8 lutego odbyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Popowie Głowieńskim wystawa, a także prezentacja lalek. Były to lalki niezwykłe, gdyż uszyte przez uczniów klas IV-VIII i III gimnazjum. Dzięki Szkolnemu Kołu Wolontariatu i Szkolnemu Kołu Artystycznemu "Kolumbowie" uczniowie wzięli udział w akcji WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA. Jest to światowy projekt UNICEF, polegający na zbieraniu środków na ratowanie życia dzieci w najbiedniejszych krajach świata. W ramach akcji uczniowie przygotowywali charytatywne szmaciane laleczki, które symbolizowały pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Lalki szyte były od połowy listopada, każda z nich ma akt urodzenia, w którym zapisane jest jej imię i krótki opis. Wygląd każdej lalki uzależniony został od indywidualnych pomysłów i kreatywności uczniów, a także osób pomagających np. rodziców czy dziadków. Dzięki tej współpracy powstały małe dzieła sztuki.
Ale w jaki sposób szmaciana laleczka może uratować życie dziecka? Otóż właśnie podczas zorganizowanej 8 lutego wystawy, wszyscy zaproszeni rodzice, uczniowie, nauczyciele mogli zaopiekować się wybraną laleczką w zamian za przekazanie darowizny na rzecz ratowania życia dzieci w Afryce. Minimalna kwota darowizny wynosiła 10 zł, co umożliwia zaszczepienie jednego dziecka przeciwko najpoważniejszym chorobom wieku dziecięcego. Społeczność szkolna obejrzała również krótkie filmy mówiące o potrzebie szczepienia dzieci, a także spot reklamowy z Majką Jeżowską, która jest Ambasadorką Dobrej Woli UNICEF w tej akcji. W czasie prezentacji zainteresowanie lalkami było bardzo duże i prawie wszystkie znalazły swoich opiekunów. Dzięki idei tego przedsięwzięcia udało się pokazać uczniom, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne i można z tego czerpać radość. A jest to przecież podstawa działań wolontaryjnych na skalę każdej placówki oświatowej.

Anna Romańczuk, Joanna Gorzkiewicz, Agnieszka Wołowiec-Olesińska