100- lecia powstania naszej szkoły

AKTUALNOŚCI > MARZEC'19

Dnia 19 marca 2019 roku spotkaliśmy się na uroczystości związanej z obchodami 100- lecia powstania naszej szkoły - rówieśniczki Niepodległej.
"Szkoła polska to przybytek kultury i oświaty, to matka, siła duszy polskiej. Ona jest kuźnią młodych serc i dusz. W niej zahartowana młodzież przetrwa najgorsze burze". Takimi słowami powitali przybyłych prowadzący uroczystość: Oliwia Woźniak, Paulina Szczypkowska, Kacper Lenart i Wiktor Szeliga. Podkreślili, że są przedstawicielami najmłodszego pokolenia, które ma zaszczyt uczyć się w murach tutejszej szkoły. Dodali, iż są świadomi słów ks. Grochowiaka, przez co pragną oddać cześć tym wszystkim, którzy zetknęli się z naszą szkołą na przestrzeni dziejów i z wielkim poświęceniem dbali o to, by "…wykuwać najświętsze hasła, by szkoła była kuźnią, przez którą przepływa wszystko co daje życie" (Janusz Korczak). Kilka słów powitania wygłosił Dyrektor Krzysztof Fortuna. Tego dnia przybyli do nas znamienici goście m.in. Piotr Polak - Poseł na Sejm RP; Zbigniew Linkowski - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego; Dorota Więckowska, Alicja Antczak - Radni Sejmiku Województwa Łódzkiego; Bogdan Jarota - Starosta Powiatu Zgierskiego; Leszek Potakowski, Zofia Ogórek - Radni Powiatu Zgierskiego; Jolanta Szkup - Sekretarz Gminy Głowno; Cezara Stokowska - Skarbnik Gminy Głowno; Jarosław Chałubiec - Przewodniczący Rady Gminy Głowno; bryg. Paweł Malinowski - Komendant Komendy Powiatowej PSP w Zgierzu; Tomasz Jędrzejczak- zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi; Grzegorz Janeczek - Burmistrz Miasta Głowna; Grzegorz Szkup - Przewodniczący Rady Miasta Głowna; Witold Kosmowski - Burmistrz Strykowa; Ks. dr Stanisław Banach; Ks. Andrzej Wacławiak; a także przedstawiciele Łódzkiego Kuratorium Oświaty, dyrektorzy pobliskich placówek oświatowych, kierownicy jednostek organizacyjnych, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, Radni oraz Sołtysi Gminy Głowno, przyjaciele szkoły, byli pracownicy szkoły oraz absolwenci. Konferansjer następnie zacytował słowa francuskiego poety i pisarza Antoine de Saint- Exupéry, które dobitnie podkreśliły charakter uroczystości.
,,Gdy szukam wspomnień, które trwały ślad pozostawiły we mnie, kiedy podsumowuję godziny, które miały dla mnie znaczenie, odnajduję nieomylnie to, czego żadne bogactwo nie zdołałoby mi zapewnić: nie można kupić przyjaźni człowieka związanego z nami na zawsze doświadczeniami życia." Jubileusz szkoły był okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci, chociaż czas je porządkuje, czasem dodaje blasku, a dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je ponownie. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Jubileusz 100-lecia to bardzo ważna chwila, a dostrzeganie upływu czasu jest cudownym darem dojrzałości. W szkole uczniowie zmagają się z zadaniami, które nie tylko wymagają czasu, ale wiedzy. W ramach prezentacji wykonanej przez Izabelę Zawadzką i Dorotę Augustyniak, która również wraz z uczniami klasy III gimnazjum Maurycym Gutowskim, Antonim Gutowskim i Jakubem Sędziakiem odpowiadała za część akustyczno - techniczną, ukazali jak zmieniała się nasza szkoła przez lata. W czasie tak doniosłej uroczystości nie mogło zabraknąć podziękowań, Pan Dyrektor skierował je do byłych dyrektorów, pracowników szkoły oraz do Wójta Gminy Głowno - Marka Jóźwiaka i Przewodniczącej Rady Rodziców - Beaty Krzeszewskiej. Wszyscy otrzymali pamiątkowe tabliczki. Następnie przybyli goście składali na ręce Dyrektora Szkoły gratulacje, życząc kolejnych tak wspaniałych jubileuszy. Dla upamiętnienia tegoż dnia, uczniowie i nauczyciele podpisali się na krótkim liście, przygotowanym dla potomnych, który został odczytany i złożony na ręce Pana Dyrektora. Przygotowane były również okolicznościowe upominki, które można było pobrać na wyznaczonym stoisku, przy którym czuwały panie: Aleksandra Białas i Joanna Kędziora. Opieką nad nestorami zajęła się Joanna Gorzkiewicz, o wpisy do ksiąg pamiątkowych zadbali Krystyna Słomska i Jacek Markowicz. Kulminacyjnym punktem uroczystości stał się koncert dedykowany wszystkim zaproszonym gościom, wykonany przez naszych uczniów i absolwentów (Aleksandrę i Magdalenę Kucharczyk, wszystkie dzieci ze starszej grupy przedszkolnej, Oskara Krzeszewskiego, Oliwię Golan, Amelię Bursiak, Bartosza Kaczorowskiego, Marię Snuszkę, Patrycję Krzeszewską, Magdalenę Marciniak, Zuzannę Kaczorowską, Paulinę Szczypkowską, Milenę Wieczorkowską, Natalię Włodarczyk, Mateusza Warzywodę, Wiktora Szeligę, Martynę Doardo, Szymczak). Za scenariusz i przygotowanie uczniów odpowiedzialne były: Jolanta Fortuna, Małgorzata Skomiał, Beata Siekiera i Anna Walczak. Niespodziankę stanowiły pocztówki multimedialne. Wśród osób, które zgodziły się przekazać swoje wspomnienia byli m.in.: Bogdan Jarota, Leszek Potakowski, Marian Marciniak, Tadeusz Krysztofczyk oraz Joanna Gorzkiewicz. Warto wspomnieć, że na sali można było obejrzeć kronikę szkolną od jej najstarszych zapisków, a na ścianach widniały fotografie z życia szkoły, które przyciągały przybyłych na uroczystość. Tak wspaniałą dekorację, którą zachwycali się przybyli stworzył zespół w osobach Agnieszki Wołowiec - Olesińskiej, Anny Romańczuk, Beaty Florczyńskiej, Pauliny Charążki wsparty przez Agatę Chaberę. Jubileusz był okazją do spotkań dla niektórych po wielu latach, okazją do rozmów oraz wspomnień. Szmat historii już za nami, jesteśmy przekonani, że to, co najlepsze i najpiękniejsze jest jeszcze przed nami.

Jolanta Fortuna