Niepokalanów

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2015-2016 > MAJ'16

Niepokalanów

13 maja 2016 roku klasy II - IV szkoły podstawowej udały się na wycieczkę do Niepokalanowa. Zorganizowała ją szkolna katechetka pani Anna Romańczuk. Opiekę nad dziećmi sprawowały także wychowawczynie klas, czyli panie: Beata Florczyńska, Monika Lisowska i Małgorzata Kapuścińska. Pierwszym punktem zwiedzania miejsca kultu św. Maksymiliana Marii Kolbego było obejrzenie Panoramy Tysiąclecia. Powstała ona dla upamiętnienia Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966 roku (my obchodzimy obecnie 1050 rocznicę, więc była to też forma uczczenia przez nas tego ważnego wydarzenia). Panorama została zainstalowana w podziemiach bazyliki w formie ruchomej szopki, która ilustruje historię Kościoła w Polsce oraz ważne wydarzenia historyczne. Wykonali ją bracia Paschalis Banach i Felicissimus Sztyk. Ponad 140 figur znanych polskich chrześcijan przesuwa się przed oczami widzów na tle efektów świetlnych i akustycznych. Następnie wycieczkowicze zwiedzili Muzeum Papieskie, w którym uwagę wszystkich przykuły dwa samochody. Pierwszy z nich to samochód-kaplica, w którym Jan Paweł II wziął udział w procesji eucharystycznej z Placu Zwycięstwa do Kolumny Zygmunta w Warszawie w 1987 r. Drugi to fiat 130, z którego papież korzystał podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. nie lada atrakcją było też zwiedzanie Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej braci w Niepokalanowie. Jest to jedna z nielicznych tego typu ekspozycji w naszym kraju. Do najważniejszych eksponatów należy strażacki samochód "Minerva" z 1925 r. oraz ręczne pompy z XIX w. Ważnym punktem było też oczywiście oglądanie Muzeum św. Maksymiliana Kolbego (Był człowiek), poświęcone działalności o. Maksymiliana, życiu Niepokalanowa oraz misjom. Poza wymienionymi miejscami uczniowie mieli też okazję pomodlić się w bazylice NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i kaplicy św. Maksymiliana. Na koniec od ojca przewodnika wszyscy otrzymali pamiątkowe medaliki z Matką Bożą Niepokalaną.

Oto wspomnienia uczennic uczestniczących w wyjeździe:
Podobała mi się ruchoma szopka i czas, kiedy kupowaliśmy pamiątki. (Oliwia Golan, kl. II) Mnie się podobała Panorama i to jak zwiedzaliśmy Muzeum Straży Pożarnej. (Oliwia Ptasińska, kl. II) Wszystko mi się podobało, a najbardziej Muzeum św. Maksymiliana. (Zuzia Włodarczyk, kl. II)

Małgorzata Kapuścińska