TŁUSTY CZWARTEK - 2020 R.

AKTUALNOŚCI > LUTY'20

TŁUSTY CZWARTEK

Historia Tłustego Czwartku sięga pogaństwa. W tym dniu świętowano odejście zimy oraz nadejście nowej pory roku, wiosny. Podczas specjalnych uczt jedzono tłuste potrawy, a przede wszystkim różnego rodzaju mięsa. Około XVI wieku w Polsce w Tłusty Czwartek pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie - w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Mówiło się, że ten, kto trafi na taki szczęśliwy pączek, będzie cieszyć się dostatkiem i powodzeniem. Obecnie w Tłusty Czwartek je się zwyczajowo zarówno pączki, jak i faworki. Wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Zgodnie z tradycją uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, nauczyciele i pracownicy zostali poczęstowani pączkami przez członków Samorządu Uczniowskiego. Paczki zasponsorowała Rada Rodziców.

Bardzo dziękujemy za słodki poczęstunek.

Beata Florczyńska