KWIECIEŃ MAJ WAŻNE ROCZNICE

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2016-2017 > KWIECIEŃ'17

KWIECIEŃ MAJ WAŻNE ROCZNICE

Dnia 28.04.2017r. (piątek) w naszej szkole odbył się apel poświęcony ważnym rocznicom przypadającym w miesiącu kwietniu i maju. Kwiecień to kolejna rocznica zbrodni katyńskiej, zaś w maju przypada: Święto Pracy tzw. 1 Maja, Święto Flagi, Święto Konstytucji 3 Maja i Narodowy Dzień Zwycięstwa. Wiemy, że 1 maja został ogłoszony robotniczym świętem przez II Międzynarodówkę w 1889 roku. Święto ustanowiono w rocznicę strajku robotników w Chicago. Drugiego maja obchodzimy Święto Flagi Państwowej. Nasze barwy narodowe - biel i czerwień stanowią nie tylko oznakę wyróżniającą Polskę wśród innych narodów, ale przede wszystkim są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego. Trzeciego maja z kolei wspominamy uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Była ona pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Maj niesie jeszcze jedną ważną rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. W nocy z 8 na 9 maja 1945 roku Niemcy podpisały bezwarunkowy akt kapitulacji. Nim jednak doszło do zakończenia wojny, losy narodu polskiego były okrutne, tysiące polskich oficerów poległo w katyńskim lesie. Część artystyczna obfitowała w przepiękne wiersze, które w bardzo sugestywny sposób oddawały cześć poległym żołnierzom. Wszyscy zgromadzeni w pełnym skupieniu słuchali recytowanych wierszy i śpiewanych pieśni patriotycznych. Aleksandra Szadkowska, Michalina Milczarek i Patrycja Krzeszewska, czytały fragmenty dziennika żołnierza, który wiedział, jaki los go czeka i wyrażał tęsknotę za żoną i córką. Poruszający tekst wywołał łzy w oczach wielu na sali. Mateusz Warzywoda zaśpiewał " Ostatni list". Apel przygotowała Pani Beata Siekiera. Nad oprawą muzyczną czuwał Pan Paweł Karlikowski. Spotkanie poprowadzili uczniowie klasy pierwszej gimnazjum Paulina Szczypkowska oraz Wiktor Szeliga. Wiersze recytowali: Patryk Pawłowski, Dominik Tybura, Aleksander Zborowski, Adrian Marciniak, Patryk Jęczkowski, Oliwia Trzmielak, Dorota Zgierska, Julita Piekarska, Maurycy Gutowski, Natalia Włodarczyk, Magdalena Marciniak, Maja Kret, Kacper Olesiński. Na zakończenie w imieniu Pana Dyrektora zabrała głos Pani Izabela Zawadzka dziękując za wzruszające spotkanie.

Beata Siekiera