Spotkanie ze strażakami

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2015-2016 > MARZEC'16

Spotkanie ze strażakami

Dnia 07.03.2016r. (poniedziałek) do ZS w Popowie Głowieńskim zawitali niespodziewani goście, a mianowicie strażacy z PSP ze Strykowa. Prelekcja była w dużej mierze przygotowaniem a także przypomnieniem informacji dla uczestników kolejnej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, do którego uczniowie przygotowują się rokrocznie pod nadzorem pani Izabeli Zawadzkiej. Wszyscy byli podekscytowani tym, że mogą zobaczyć, a także dotknąć sprzętu gaśniczego. Na początku dowiedzieliśmy się podstawowych informacji np. z ilu osób składa się rota i zastęp. Pomimo tego, że jest to wiedza elementarna nie każdy znał na to pytanie odpowiedź. Mogliśmy również zobaczyć, jak wyglądają stroje do ratownictwa typowo gaśniczego, chemicznego czy też kombinezon pszczelarski służący do usuwania owadzich gniazd. Zobaczyliśmy narzędzia służące do otwierania hydrantów, przecinania pasów oraz jak tworzy się strumień wody o dużej powierzchni. Dowiedzieliśmy się, że sorbet służy do wsiąkania rozlanych cieczy na ulicy a przejściówka, jak sama nazwa wskazuje, do przełączenia większego węża gaśniczego w mniejszy. Na koniec spotkania wyszliśmy na dwór, ponieważ strażacy przygotowali dla nas również pokaz. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda rozpieracz ramieniowy i kolumnowy. Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni ze spotkania, dzięki któremu w bardzo przyjemny sposób zdobyli wiele cennych informacji.

Ewelina Makowska, klasa III gimnazjum