"Krzyżacy" w zaskakującej odsłonie

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2015-2016 > MAJ'16

"Krzyżacy" w zaskakującej odsłonie

24 maja 2016 roku gimnazjaliści, w ramach Internetowego Teatru dla Szkół, obejrzeli spektakl "Krzyżacy". Przedstawienie przygotował Teatr Miniatura z Gdańska. Jest to pierwsza adaptacja powieści historycznej Henryka Sienkiewicza w formie … teatru lalkowego. Przez półtorej godziny widzowie mieli okazję zobaczyć historię, która ich na pewno zaskoczyła oryginalną formą, a jednocześnie wzruszyła i rozśmieszyła. Na własne oczy przekonali się, że teatr lalkowy pozwala na interesujące i pełne jej przedstawienie - z wielością miejsc akcji, osób, z polowaniami na niedźwiedzia i tura czy wreszcie z wielką, finałową bitwą pod Grunwaldem. Spektakl został wyreżyserowany przez uznanego dramaturga i reżysera Jakuba Roszkowskiego. Imponującą scenografię i lalki zaprojektował Mirek Kaczmarek jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich scenografów. Adaptacja z pewnością była zaskakująca, ale cieszy fakt, że nasi uczniowie są otwarci na nową interpretację powieści z kanonu lektur. W ten sposób uczcili również obchody Roku Henryka Sienkiewicza.

Małgorzata Kapuścińska