Pasowanie na czytelnika

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2015-2016 > PAŹDZIERNIK'15

Pasowanie na czytelnika

27 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. W tym też dniu uczniowie klasy I szkoły podstawowej wraz z wychowawczynią panią Joanną Gorzkiewicz wybrali się do szkolnej biblioteki. Było to bardzo ważne dla nich spotkanie, ponieważ pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników. Powitała ich bibliotekarka pani Małgorzata Kapuścińska. Uczniowie na początku rozmawiali o tym, co to jest biblioteka, skąd biorą książki do czytania oraz jakie są ich ulubione lektury. Usłyszeli także, jakie są zasady zachowania w szkolnej bibliotece oraz w jaki sposób należy dbać o książki. Kolejnym punktem spotkania było rozwiązywanie zagadek związanych z tytułami bajek i wierszyków dla dzieci. Mieli też za zadanie w grupach ułożenie z puzzli postaci z baśni. Wszyscy świetnie się spisali. W tym momencie nadszedł czas na złożenie następującego przyrzeczenia:

"My uczniowie pierwszej klasy
uroczyście przyrzekamy,
że będziemy książki kochać,
krzywdy zrobić im nie damy.
Wskazówek i rad książek
będziemy słuchać z uwagą.
Obowiązki czytelnika traktować z powagą"!

Na pamiątkę pierwszej wizyty w bibliotece każdy z uczniów otrzymał pamiątkowy dyplom. Pani bibliotekarka założyła pierwszoklasistom karty czytelnika i każdy mógł wypożyczyć wybraną samodzielnie książkę.

Wypowiedzi uczniów:
Bardzo mi się podobało. Cieszę się, że jestem zapisany do biblioteki, bo będę mógł wypożyczać książki. /Miłosz Flisiak/
Było dużo książek. Podobał mi się dyplom, który dostałem na pamiątkę. /Jakub Kopania/
Dziękuję pani za to, że mogę wypożyczać książki. Podobało mi się to, że dostaliśmy plany lekcji. Fajnie było jak wybieraliśmy książki. /Sandra Kaszuba/
Najbardziej podobało mi się układanie puzzli z postaciami z baśni. /Adam Stopczyński/

Małgorzata Kapuścińska