ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY W POPOWIE GŁOWIEŃSKIM


Idź do treści

Menu główne:


Szkolne Koło Artystyczne

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2017-2018 > LISTOPAD'17

W roku szkolnym 2017/2018 swoją działalność w Zespole Szkół w Popowie Głowieńskim rozpoczęło Szkolne Koło Artystyczne. Pomysłodawczyniami i jednocześnie opiekunkami koła są Panie: Anna Romańczuk, Agnieszka Wołowiec - Olesińska i Małgorzata Skomiał. W jego ramach odbywają się zajęcia o charakterze plastyczno-technicznym oraz teatralnym. Koło skupia zainteresowanych uczniów wykazujących się szczególnymi uzdolnieniami w zakresie plastyki lub języka polskiego. Głównym celem koła jest rozwijanie pasji artystycznych, zdolności manualnych oraz poszerzanie wiedzy o kulturze. Program Koła Artystycznego jest rezultatem wcześniejszych doświadczeń i przeprowadzonych obserwacji zajęć prowadzonych z młodzieżą. Zgromadzone latami doświadczenia i refleksje posłużyły do opracowania programu dla uczniów Zespołu Szkół w klasach IV-VII oraz II i III gimnazjum, którzy mają twórcze predyspozycje, chcą realizować swoje pomysły w działaniach artystycznych, uciekają od nudy i szablonu. Zajęcia koła wpływać mają także na rozwijanie wrażliwości uczniów w zakresie rozumienia i odczuwania wartości uniwersalnych w sztuce i w życiu codziennym. Pozwolą kształtować w młodych ludziach postawę aktywnego i krytycznego, ale przede wszystkim świadomego odbiorcy kultury.

Dotychczas odbyły się już warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie tworzyli kartki na różne okazje. Młodzi artyści przygotowali też dekoracje na spotkanie z Biskupem Wojciechem Osialem oraz na Święto Niepodległości.

Dużym przeżyciem był udział 27 listopada 2017 roku w warsztatach artystycznych w Teatrze Wielkim w Łodzi. Były to zajęcia multidyscyplinarne, podczas których uczestnicy mieli możliwość udziału w zajęciach wokalno-aktorskich, tanecznych, muzycznych oraz plastycznych. Tak oto spotkanie wspominają uczennice klasy IV. Oliwia Ptasińska stwierdziła, że "Bardzo mi się podobało, ponieważ na wycieczce mieliśmy okazję nauczyć się figur baletowych, spróbować śpiewu operowego, projektować stroje oraz dowiedzieliśmy się ciekawostek o różnych instrumentach." Z kolei Marysia Snuszka dodała: "Będąc w Teatrze Wielkim w Łodzi dowiedziałam się wiele nowych interesujących rzeczy, o których wcześniej nie miałam "zielonego pojęcia" m.in. tego, że harfistki wcale nie mają tak łatwo, bo muszą często stroić harfę, albo, że z każdą sekundą powstaje nowy instrument perkusyjny (np. poprzez uderzenie dwóch przedmiotów). Bardzo ciekawe były też zajęcia plastyczne, na których dostaliśmy wydrukowane sylwetki ludzi i musieliśmy z kawałków materiałów znajdujących się na stole projektować stroje na występy baletowe i operowe. Natomiast na zajęciach baletowych nauczyliśmy się pięciu pozycji baletowych. Ciekawostką jest fakt, że w teatrze znajdują się dwie sale baletowe, ponieważ jest dużo występów i dzięki temu więcej tancerzy ma możliwość ćwiczyć jednocześnie. Moim zdaniem w teatrze każda rola jest ważna. Można być członkiem orkiestry lub chóru, tancerzem czy aktorem. Nawet bycie częścią widowni może okazać ciekawą przygodą." Swoją opinię wyraziła też Amelka Dałek: "Zajęcia baletowe były bardzo ciekawe, ponieważ obejrzeliśmy fragmenty filmów o historii baletu. Zajęcia aktorskie z kolei były bardzo "wyluzowane" - mogliśmy pokazać swoje "ja", robiliśmy też zakłady, kto dłużej będzie mówił r. Na koniec zaśpiewaliśmy arię z opery "Halka" Stanisława Moniuszki. Według mnie wycieczka do Teatru Wielkiego w Łodzi była wspaniałym pomysłem."


Małgorzata Skomiał




Powrót do treści | Wróć do menu głównego