ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY W POPOWIE GŁOWIEŃSKIM


Idź do treści

Menu główne:


Pamiętamy – Tadeusz Mikke

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2016-2017 > WRZESIEŃ'16


Pamiętamy - Tadeusz Mikke - Bohater Bitwy nad Bzurą

"Nagle rozległy się strzały. Na ich odgłos wszyscy obecni na naradzie oficerowie pobiegli do swoich oddziałów, a pułkownik Tadeusz Mikke z rtm. Braunkiem i ze mną przeskoczyliśmy przez drogę osłaniając się od strzałów stanęliśmy za stogiem siana (…) W tym momencie padła seria strzałów wzdłuż doliny, przy której stał stóg siana. To strzelał właśnie, nieprzyjacielski strzelec wyborowy. Od jego strzałów zginął pułkownik, a stojący przy nim rtm. Braunek został ranny w policzek" - tak opisał moment śmierci pułkownika - A. Niegolewski.

Wydarzenie to miało miejsce 12 września 1939 roku podczas II wojny światowej, kiedy to zginął ppłk. Tadeusz Mikke dowódca 15 Pułku Ułanów Poznańskich.


W tym roku minęła 77 rocznica jego śmierci. Celem upamiętnienia wydarzenia, 12 września 2016 roku o godzinie 12:00 w Boczkach Domaradzkich odbyły się obchody związane z uczczeniem jego pamięci. Na uroczystość przybyli ważni goście, między innymi Reprezentacyjny Oddział Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, któremu towarzyszył Prezes Adam Bech, przedstawiciele władz gminy Głowno z panią skarbnik Cezarą Stokowską, strażacy OSP, harcerze z hufca ZHP w Głownie, uczniowie naszego Zespołu Szkół w Popowie Głowieńskim wraz z nauczycielami i dyrektorem panem Krzysztofem Fortuną, przedstawiciele Szkoły Podstawowej Nr 2 w Głownie, Społecznej Szkoły Podstawowej "Dębinka" w Poznaniu oraz mieszkańcy pobliskich wsi. W miejscu pamięci odbył się uroczysty apel. Delegacje złożyły na pomniku wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Na koniec była możliwość bliższego przyjrzenia się oddziałowi kawalerzystów, który przybył na miejsce pokonując wcześniej 300 km. Na uczniów czekała niespodzianka w postaci pokazów lotniczych, przygotowana przez żołnierzy. Przybyłym towarzyszyły niesamowita adrenalina i dużo emocji. Cieszmy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak podniosłym wydarzeniu.

Aleksandra Szadkowska kl. VI


Uroczystość upamiętniająca 77 rocznicę śmierci ppłk Tadeusza Mikke w Boczkach Domaradzkich - więcej...


Powrót do treści | Wróć do menu głównego