MISJE PARAFIALNE

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2015-2016 > LIPIEC'16

"MISJE PARAFIALNE"

Misje parafialne to szczególny rodzaj rekolekcji otwartych (publicznych), które przeprowadza się co 10 lat dla całej parafii celem umocnienia i odnowienia życia wiary. Kodeks Prawa Kanonicznego nakazuje organizowanie misji. Taki właśnie szczególny czas myślenia z Panem Bogiem odbył się w kościele parafialnym w Starym Waliszewie w dniach 21 - 25 lipca. W ramach tych dni delegacja z naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła we Mszy św. dnia 25 lipca 2016r. W skład delegacji weszli dyrektor szkoły Krzysztof Fortuna, nauczycielki Anna Romańczuk i Beata Siekiera oraz wchodzący w skład pocztu sztandarowego - Marta Kaźmierczak, Marta Szymczak, Ernest Dratkiewicz, Dorota Zgierska, Julia Marciniak, Krzysztof Stolarczyk, Kamil Rosiński, Krystian Rosiński i Martyna Doardo.

Wraz z misjami kulminacyjnym momentem uroczystości były obchody 250 rocznicy konsekracji kościoła w Starym Waliszewie. Msza św. celebrowana była przez ks. biskupa pomocniczego diecezji łowickiej dr hab. Wojciecha Osiala. Ksiądz biskup w swojej homilii podczas Mszy św. przypomniał wszystkim zebranym jak szczególnie ważna w życiu człowieka jest modlitwa oraz przypomniał o ważności Kościoła jako wspólnocie parafialnej. Nawiązywał też do katolickiej przeszłości, do dbania o wiarę i symbole religijne na przestrzeni wieków.

Po skończonej Mszy świętej wszyscy zebrani na uroczystości przenieśli się na plac budowy nowej plebanii, której pomysłodawcą jest ks. proboszcz Arkadiusz Grodzicki. Placu budowy plebanii został poświęcony przez ks. bp Wojciecha Osiala. Uroczyście został również poświęcony akt erekcyjny, czyli dokument rozpoczynający budowę plebanii. W akcie erekcyjnym zostali wymienieni inicjatorzy, fundatorzy, budowniczy tego przedsięwzięcia oraz ważne osobistości. Akt erekcyjny podpisał m.in. wójt Gminy Głowno Pan Marek Jóźwiak oraz dyrektor Zespołu Szkół w Popowie Głowieńskim Krzysztof Fortuna. Akt został uroczyście podpisany i wmurowywany w fundament rozpoczętej plebani. Uroczystość taka jest łączona (czasem utożsamiana) z wmurowaniem kamienia węgielnego.