Przybyli ułani …

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2015-2016 > WRZESIEŃ'15

12 września 1939 roku podczas II wojny światowej poległ na polu chwały ppłk. Tadeusz Mikke dowódca 15. Pułku Ułanów Poznańskich. W tym roku mija 76 rocznica jego śmierci. Celem upamiętnienia wydarzenia 12 września 2015 o godzinie 12:00 w Boczkach Domaradzkich odbyły się uroczystości związane z uczczeniem jego pamięci. Na uroczystość przybyli ważni goście, między innymi Reprezentacyjny Oddział Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, któremu towarzyszył Prezes Adam Bech, przedstawiciele władz gminy Głowno z panią sekretarz Jolantą Szkup, strażacy OSP, harcerze z hufca ZHP w Głownie, uczniowie naszego Zespołu Szkół w Popowie Głowieńskim wraz z paniami: Beatą Siekierą, Joanną Gorzkiewicz i Katarzyną Flisiak, przedstawiciele Szkoły Podstawowej Nr 2 w Głownie, Społecznej Szkoły Podstawowej "Dębinka" w Poznaniu oraz mieszkańcy pobliskich wsi. Na początku wysłuchaliśmy przemówienia Pani Sekretarz, następnie Prezes Adam Bech przybliżył okoliczności śmierci ppłk. Tadeusza Mikke. Wspominał także, że uczestniczy w tej uroczystości od kilku lat i jest dumny z tego, że takie chwile odbywają się z udziałem młodzieży. Pamięć o poległym ppłk. Tadeuszu Mikke uczczono wspólną modlitwą oraz minutą ciszy. Delegacje złożyły na pomniku wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Na koniec była możliwość bliższego przyjrzenia się oddziałowi kawalerzystów, który przybył na miejsce pokonując wcześniej 300 km. Cieszmy się, że również my mogliśmy uczestniczyć w tak podniosłym wydarzeniu.

Dorota Zgierska kl. II gimnazjum