"Katyń … ocalić od zapomnienia"

AKTUALNOŚCI > WRZESIEŃ'18

Klasy I - III wraz z wychowawcami panią Joanną Gorzkiewicz, panią Beatą Florczyńską i panią Jolantą Fortuną, w ramach działań związanych z setną rocznicą Odzyskania Niepodległości udały się 28.09.2018 roku z wizytą do Szkoły Podstawowej w Bratoszewicach, by zapalić światło pod Dębami Katyńskimi. Dęby Pamięci posadzone zostały przed szkołą w ramach ogólnopolskiego programu "Katyń … ocalić od zapomnienia" z inicjatywy Krystyny Skalskiej, członka zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Bratoszewic. Drzewa są symbolami pamięci kapitana Stefana Piotrowskiego oraz porucznika Feliksa Jakubowskiego zamordowanych w Katyniu w 1940 roku. Corocznie w Bratoszewicach odbywają się spotkania, w których biorą udział krewni zamordowanych oraz władze gminy Stryków, radni i dyrekcje sąsiednich szkół. Nasza wizyta była okazją do przypomnienia historii mordu katyńskiego, splotu wydarzeń i układów, które do niego doprowadziły. Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Ewy Piórkowskej dzieci doświadczyły żywej lekcji historii. Pani Małgorzata Chmurska zapoznała uczniów z losami osób, dla upamiętnienia których zasadzono owe dęby. Dodatkowo przedstawiła im postać Idziego Radziszewskiego, z postacią którego ściśle związane są początki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ks. Idzi Radziszewski - inicjator powołania do życia wspomnianej wcześniej uczelni i jej pierwszy rektor (1918-1922). Należał on do pokolenia Polaków, których dzieciństwo i młodość upływały w trudnym okresie niewoli, ale którzy byli równocześnie szczęśliwymi świadkami odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie udaliśmy się pod niedawno wystawiony pomnik wspomnianego duchownego i oddaliśmy mu cześć.

Jolanta Fortuna