Sztafeta Dziękczynna ...

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2015-2016 > MAJ'16

Sztafeta Dziękczynna
za dar kanonizacji Jana Pawła ll

Dnia 6 maja 2016r. społeczność Zespołu Szkół w Popowie Głowieńskim uczestniczyła w trzeciej już Sztafecie Dziękczynnej, tym razem do Mąkolic, będącej podziękowaniem za dar kanonizacji Jana Pawła ll. Przygotowały ją tradycyjnie druhny Anna Romańczuk i Jolanta Szeliga, które propagują działalność harcerską w naszej szkole. W tym ważnym dniu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice, harcerze Hufca im. Kornela Makuszyńskiego w Głownie oraz Wójt Gminy Głowno Pan Marek Jóźwiak, skarbnik Pani Cezara Stokowska, a także radna gminy Głowno Pani Marzena Doardo. Sztafetę poprzedził apel upamiętniający 11 rocznicę śmierci Papieża-Polaka. Uroczystość przygotowały panie Joanna Gorzkiewicz i Anna Romańczuk. Nad oprawą muzyczną czuwał pan Paweł Karlikowski. Apel zakończył się konkursem wiedzy poświęconej Janowi Pawłowi ll. Pierwsze miejsce zdobyła klasa 3 oraz 2 gimnazjum, drugie 4 oraz 6 szkoły podstawowej, natomiast na trzecim miejscu uplasowała się klasa 5 i 6. Na zwycięzców czekała słodka nagroda. Kolejnym punktem dnia był oczekiwany przez wszystkich bieg do kościoła p.w. św. Wojciecha w Mąkolicach. Uczniowie podzieleni byli na trzy grupy i biegli trasami o różnych długościach. Po dotarciu wszystkich do celu, o godzinie 11:00 rozpoczęła się Msza św. poprowadzona przez ks. Proboszcza Krzysztofa Przybysza. Czynny udział w eucharystii wzięli również uczniowie, czytając czytanie (Weronika Krysztofczyk), śpiewając psalm (Martyna Doardo), prowadząc Modlitwę Powszechną (Ewelina Makowska) oraz służąc do mszy (Jakub Sędziak, Krystian Kubiak, Bartek Krysztofczyk, Wiktor Szeliga oraz Norbert Szeliga). Po mszy zgromadzeni udali się na cmentarz, niosąc mierzącą 123 metry, biało-czerwoną flagę, która opasała cmentarz. W jego części wojskowej wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni poświęconych trzem ważnym świętom majowym począwszy od Święta Pracy, poprzez Święto Flagi, aż do rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tę część opracowali pani Beata Siekiera i pan Paweł Karlikowski. Po montażu słowno-muzycznym przedstawiciele różnych środowisk zapalili znicze na mogiłach żołnierzy. Na koniec głos zabrali: Pan Dyrektor Krzysztof Fortuna, Wójt Gminy Głowno Pan Marek Jóźwiak oraz reprezentująca hufiec im. K. Makuszyńskiego w Głownie druhna Iwona Waśkiewicz. Wszyscy mówili o wielkich przeżyciach, wzruszeniu, patriotyzmie i podziwie dla dzieci i młodzieży. Po apelu uczniowie udali się do szkoły. Był to dzień pełen wrażeń religijnych i patriotycznych, który na zawsze pozostanie w pamięci wszystkich.

Ewelina Makowska