ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY W POPOWIE GŁOWIEŃSKIM


Idź do treści

Menu główne:


Delegacja Zespołu Szkół na obchodach...

AKTUALNOŚCI > ARCHIWUM 2015-2016 > SIERPIEŃ'16

Delegacja Zespołu Szkół na obchodach 72 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.


1 sierpnia 2016 r. delegacja Zespołu Szkół w Popowie Głowieńskim uczestniczyła w obchodach 72 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W wyjeździe zorganizowanym przez Komendę Hufca ZHP w Głownie uczestniczyli: dyrektor Krzysztof Fortuna oraz zajmujące się na co dzień działalnością harcerską w naszej szkole druhny: Anna Romańczuk i Jolanta Szeliga. Grupę uzupełniała nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej Joanna Gorzkiewicz. Oprócz nich do Warszawy wybrali się harcerze ze szkolnej drużyny "Szczęściarze": Martyna Doardo, Marta Szymczak, Natalia Leoniak, Wiktor Szeliga i Norbert Szeliga. Z uczniów obecna była też Maja Kret, związana z jedną z drużyn głowieńskich.
Z delegacją pojechała również zaprzyjaźniona ze szkołą p. Ewelina Sitkiewicz z córką Zuzią.

Prawie pięćdziesięcioosobowa grupa głowieńskich harcerzy swoją wizytę w Warszawie rozpoczęła od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie obejrzeć można było m.in. pamiątkowe fotografie z okresu Powstania, szereg militariów, prezentacje multimedialne, wysłuchać wspomnień powstańców, przejść się kanałem, czy podziwiać samolot Liberator oraz motocykl BMW.

Kolejnym etapem tej jakże patriotycznej wycieczki był Plac Piłsudskiego, na którym byliśmy świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Pobyt na Placu był też okazją do wysłuchania wspomnień i zadania pytań jednemu z uczestników Powstania, który zaprezentował przy tej okazji swoje odznaczenia. Na Placu byliśmy też świadkami próby przed wieczornym koncertem pieśni patriotycznych.

Następnie Krakowskim Przedmieściem podeszliśmy pod Pałac Prezydencki oraz na Plac Zamkowy, nad którym góruje kolumna Zygmunta III Wazy. Spod kolumny udaliśmy się pod pomnik Małego Powstańca i dalej na Starówkę. Po drodze obejrzeliśmy wystawę poświęconą 1050 rocznicy chrztu Polski oraz papieżowi Janowi Pawłowi II. Oczywiście wszystkim tym zdarzeniom towarzyszyły liczne błyski fleszy aparatów fotograficznych, a nawet wpis do księgi pamiątkowej.

Ostatnim punktem pobytu w Warszawie był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Nasza delegacja wzięła udział w apelu, który co roku odbywa się przy kwaterach Szarych Szeregów. Przeszliśmy też obok grobów "Rudego", "Zośki" i "Alka", znanych z książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec" i akcji pod Arsenałem.

O godz. 17.00, o tej, o której 72 lata temu rozpoczęło się Powstanie w Warszawie, mieliśmy okazję usłyszeć ryk syren. Przy Pomniku Gloria Victis rozpoczęły się uroczyste obchody tego pamiętnego wydarzenia.

Ale to nie koniec naszej wizyty na Powązkach. Zobaczyliśmy jeszcze tzw. Łączkę, czyli miejsce, w którym po II wojnie światowej chowane były potajemnie ciała Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych oraz Panteon - Mauzoleum tychże Żołnierzy.

Będąc na Powązkach w tym uroczystym dniu nie sposób nie spotkać znanych osobistości. Wśród tłumu gości udało się dostrzec m.in. Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, z którym przybić przysłowiową "piątkę" miał okazję Wiktor Szeliga.

A w drodze powrotnej organizatorzy wycieczki - druhna Iwona Waśkiewicz i druh Albert Waśkiewicz przeprowadzili konkurs wiedzy historycznej, w którym uczestnicy obdarowani zostali pamiątkami ufundowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej w postaci biało- czerwonych opasek, naklejek i "kotwic" kojarzących się z Powstaniem Warszawskim.





Powrót do treści | Wróć do menu głównego